תזונה נבונה

כבר מילדותנו אנחנו לומדים לקשר בין מאורעות שונים: שמחים, נעימים, כואבים או עצובים לבין מזון. אנחנו יודעים כי טיולים ומסיבות יום הולדת הם זמנים בהם אנחנו זוללים ממתקים וחטיפים, אנחנו מקשרים בין יציאה לקולנוע לפופקורן ובין יום הולדת לעוגה. בהמשך אנחנו לומדים כי החגים השונים מאופיינים במאכלים ייחודיים להם וכך גם העדות השונות. וכמו שישנם מאכלים המקושרים עם מסיבות שונות כמו חינה, כך ישנם גם מאכלים המקושרים למנהגיי אבלות. המנהגים הללו חשובים והם חלק מן התרבות שלנו, אולם עלינו ללמוד לנתק את המטען הרגשי מהאוכל. ההרגלים שמקנים לנו – ממתק כפיצוי על זמן אבוד או חוסר תשומת לב, חטיף כפרס על התנהגות טובה, עוגייה כדי להרגיע כאב או גלידה כדי להשכיח עצבות וכד'. הרגלים אלו, שלמעשה מהווים תחליף לצורך אחר ובסיסי יותר כמו תשומת לב, התעניינות, חיזוק, הזדהות ועוד, מרחיקים אותנו מעצמנו עד כי אנחנו בעצמנו כבר לא מזהים נכון את איתותי גופנו ובמקום לחפש חיבוק או שיחה אנחנו מחפשים מזון לנחמה.

להתרגל לטעמים הטבעיים של המזון – כאשר אנו מכירים את טעמם הטבעי של המזונות השונים, אנו נהנים מעושר של טעמים ויכולים לגוון בצורות הכנה ותיבול שונות. בנוסף, אנו לומדים לזהות את הטעם, הריח והמרקם של המזונות השונים ויכולים לזהות כאשר הם מתיישנים או מתקלקלים. בכדי להכיר ולהתרגל לטעמים הטבעיים של המזון כדאי להפחית את השימוש בתבלינים ובעיקר שימוש באבקות, אשר ממסכות את הטעם הטבעי של חומרי הגלם ובכך גם מקשות עלינו לזהות את מידת טריותם.

הפחתת כמויות אינה מתייחסת רק לגודל הצלחת, אלא גם לכמות הרוטב המלווה את הסלט, לכמות הממרח שנוסף לפרוסת הלחם וכד' . דבר נוסף וחשוב לא פחות הוא גודל הכף או המזלג איתו אנו אוכלים נסו להשתמש בכפות ומזלגות קטנים יותר להעמיס עליהם פחות ולא למלא את הפה – כך תצליחו לזהות וליהנות יותר מהטעמים השונים של מרכיבי המזון מחד ותצליחו ללעוס טוב יותר מאידך.
לעיסה ממושכת תורמת להרגשת השובע, מפרקת טוב יותר את העמילנים, אשר זקוקים לרוק בתהליך הפירוק שלהם ולכן מכבידה פחות על הקיבה ומאפשרת ספיגה טובה יותר של הוויטמינים והמינרלים שבמזון.

לתיאום פגישת ייעוץ אני מזמינה אתכם ליצור איתי קשר.
בטלפון: 050-7644704
או במייל: info@michalgazit.com

קראו עוד עלי ועל הגישה שלי.
קראו על ייעוץ תזונתי לתינוקות ופעוטות, לילדים ונוער ולמבוגרים.
קראו עוד על תזונה ומיניות.